Bon (miska) sai (strom) není název malého stromečku, ale název techniky, kterou se upravuje stromek při svém růstu. Tvarování stromku trvá dlouho a je to jistý druh uměleckého díla.
Zrod bonsají
Rodnou zemí těchto úžasných malých stromečků je daleká Čína, i když některé prameny uvádí, že toto umění sem přišlo z Indie. Tato technika úpravy rostlin se dostal posléze do Japonska, které je známo svým zahradnickým umem a všestranným uměleckým nadáním. Stromy jsou v celé Asii velice důležitým prvkem, proto se úpravě bonsají věnuje veliká pozornost a do jejich tvarování se promítá i samotný pěstitel, jeho fantazie a také vnitřní rozpoložení. Bonsaj tak může působit různými dojmy od klidu až po rozpolcenost. Rostliny samotné, tedy bonsaje, se dováží převážně z Japonska. Ale jako úplný začátečník můžete začít třeba s modřínem.
Bonsaistika v Čechách
To, že Češi jsou skvělými a náruživými zahrádkáři, není nic nového. A nebrání se ani novým věcem, čehož si můžeme všimnout i na zahrádkách. Proto si bonsaistika v Čechách našla rychle svoje příznivce a obdivovatele.
Modřín není problém najít, určitě někde ve vašem okolí roste a pro začátečníka je to téměř nulová investice. Modřín je strom s lehce červenou kůrou, který svou tvář mění i bez zásahu člověka, během roku mění jehličí. Pro začátečníky je vhodný také z toho důvodu, že pokud řízne vedle, stromu nijak neublíží, neboť naroste nová větvička. Stejně tak dobře poslouží k počátečním pokusům habr obecný, oproti modřínu je odolnější vůči častému přesazování.
Mezi dováženou dřevinu patří javor, je ho nespočet druhů a tvarů, pro bonsaje je vhodný zelený s malými lístky, pořídit ho můžete běžně v zahradnických závodech. Pokud už se rozhodnete pro tuto dražší variantu, nejdříve si o pěstování bonsají načtěte co nejvíce informací, dobrá bude i rada od odborníka, který už s tvarováním bonsají nějaké zkušenosti má.