Jak jsme již zmiňovali, přesčasy se dělí na dva typy či způsoby chcete-li. První způsob je ten, že si zaměstnanec vybírá přesčasové hodiny prostřednictvím hodin, což je vlastně forma náhradního volna. Někdy je tento způsob velmi příjemný a to například ve chvíli, kdy zaměstnanci mají málo dovolené. Přesčasových hodin je možné také využít, pokud potřebujete vyřizovat po úřadech. Je to výhodnější způsob zejména pro zaměstnavatele. Funguje zde princip, kdy pokud je práce, pracuj navíc, pokud není, jdi domů.
Co si budeme nalhávat. Náhradní volno se občas hodí každému z nás. Většina lidí má ale zájem spíše o způsob druhý a tím je proplacení přesčasových hodin. Pokud zaměstnanec vyžaduje práci navíc, ať ji také proplatí, můžeme tento způsob považovat za motivační. Nevýhodou pro zaměstnavatele je, že proplacení přesčasů je s 25% nebo i 50% příplatkem. Zaměstnancům se to rozhodně vyplatí. Mnozí lidé, kteří navíc nemají vysoké platy, dělají přesčasy s nadšením a to právě z toho důvodu, že je to způsob, jak přijít k vyšším penězům. Je důležité si ale uvědomit, že až příliš mnoho přesčasů nemá dobrý vliv na lidské zdraví.
Pokud byste i vy chtěli jít do přesčasů, je důležité se o to co nejvíce zajímat. Můžete se informovat například z článků, které mají podobnou tématiku, nebo nastudovat zákoník práce či Občanský zákoník.
Jestliže se zrovna chystáte nastoupit do nějakého zaměstnání, je důležité se s předstihem zeptat, jak to vlastně s přesčasy v dané firmě funguje. Je pravda, že personalisté z této otázky nejsou úplně nadšení, ale vy máte právo vědět, na čem vlastně jste a na čem časem budete.
Dejte si ale velký pozor na to, aby určitý počet přesčasů bez náhrady mzdy nebyl v pracovní smlouvě tak šikovně zpracován, že by to pro vás mohlo znamenat, že práce přes čas nebude nijak akceptována.