Je to vlastně základ. Pokud se někdo začne koním věnovat, bude na nich chtít i jezdit a bez sedla to není dobré. Ani pro člověka, ani pro koně. I když i tom se vedou spory a existují skupiny, které mají názor zcela odlišný.
Sedlo pro koně je kapitola sama pro sebe. Velká a rozsáhlá a jen vypsat různé druhy a jejich odlišnosti by zabralo spoustu místa. Asi tak tak na šest až deset knih. Navíc má každý jezdec na věc jiný náhled, jeden tvrdí, že nejlepší je sedlo takové a druhý zase, že makové. Potkají-li se ti dva, rádi se mít nebudou.
Další sorta lidí pod tuto ústroj dává další deky a všelijaké jiné věci, aby údajně sedlo koně netlačilo. Opět jsou zde zastánci toho, že je to blbina, že správné sedlo netlačí, a naopak, různé podložky jej překlápí a tím koni škodí.
Jiní jsou jen pro novásedla, dokonce plněná vzduchem tzv. „cair system“, a další pro obyčejná kožená.
Mimochodem ta by měla být kontrolována alespoň dva krát do roka. Tuto práci asi nezvládne každý, jen dobrý „pasovač“ sedel – saddle fitter.
Když si chcete sedlo koupit, nic proti tomu, ale vezměte si pasovače s sebou. Nebo někoho, kdo tomu rozumí a moc dobře umí pohlídat některá kritéria. Jen namátkou zvolme třeba šířku i tvar kohoutku, ale také lopatku, žebra a obratle páteře. Stranou nesmí zůstat ani profil a šířka hřbetu a úroveň osvalení hřbetních svalů. Prostě koupě sedla je složitější než koupě auta. Protože auto nikam nic tlačit a otravovat nebude. Koně ano.
Vždy se má brát v potaz pohodlí zvířete jako první kritérium. Pohodlí jezdce je až na dalším místě. Ovšem i tato věc, jako ostatně všechny, má své zastánce, ale i své odpůrce. Těch je naštěstí méně, ale jsou.
Takže pokud jste si již vybrali, jaký druh sedla chcete, tedy skokové, drezůrní nebo nejčastěji univerzální, můžete si jej objednat hned zde na výše uvedeném linku. Ale stejně jsou vzhledem nejhezčí sedla westernová, jak sami uvidíte.