Používat k čištění zubů klasický zubní kartáček nebo zkusit raději ten modernější elektrický? Který si vybrat, který z nich je právě pro nás ten nejlepší pomocník?
Elektrický zubní kartáčekje vynález, který byl vymyšlen pro lidi, kteří mají nějaké zdravotní postižení a nemohou dobře ovládat své ruce. Pro pacienty byl první takový sestrojen v roce 1939 ve Švýcarsku. Měl ale hodně velký a těžký motor. Vážil pěkných pár kilogramů. Vzhledem k tomu ještě nebyl vhodný pro praktické použití. Takové kartáčky se začaly vyrábět až v osmdesátých letech minulého století. A stále se zdokonalovaly, vylepšovaly. V dnešní době máme k dispozici hned několik variant těchto pomocníků. Podle toho, jak se pohybuje jejich hlavice, je rozdělujeme do pěti základních skupin:
– pohybující se ze strany na stranu (side – to – side)
– s cirkulárními pohyby
– pohyby vyvolané ultrazvukovými vibracemi (ultra – sonic – vibration)
– pohyby rotačně – oscilační (rotace hlavy kombinovaná s pohyby do strany)
– různými směry rotující svazečky vláken (counter oscillation)
Není tak úplně pravda, že elektrický zubní kartáček vyčistí náš chrup výrazněji lépe než ten klasický. Podle nezávislých odborníků je prostě jednou z možných alternativ. Ovšem je hodně lidí, které tento způsob motivuje k činnosti, která je pro ně jinak velice nezábavná (děti) a lidí, kteří mají pocit, že je toto čištění rychlejší a účinnější. Pak se tato varianta hodí lidem, kteří mají „nešikovné ruce“. Pacientům, starším lidem, malým dětem. Elektrický kartáček je také doporučován těm z nás, kteří nosí rovnátka.
Při použití elektrického kartáčku dochází k tomu, že máme menší kontrolu nad jemnou motorikou. Může tak dojít k tomu, že se snadněji poraní dásně. Vzhledem k tomu je nevhodný pro ty z nás, které trápí tyto potíže a onemocnění ústní dutiny a zubů:
– zuby s vyšší citlivostí
– krvácení dásní
– obnažené zubní krčky
– paradentóza
– viklavé zuby