Naše tělo je navyklé na denní světlo přes den a tmu v noci. Dřív pobývali lidé na slunečním světle více času, než je tomu dnes, většinou venkovní prací, a po setmění se šlo spát. Dnes, v moderní době, se většinou pracuje v místnostech s umělým osvětlením a večer se svítí, aby se mohlo zůstat déle vzhůru.
Od loučí, svíček, olejových lamp, se přešlo k prvním žárovkám. Postupně se silné žárovky začaly povinně nahrazovat kompaktními zářivkami, ale toto světlo je pro mnoho lidí nepříjemné, což vyvolávalo otázky na kvalitu osvětlení a jeho dopady na lidi.
V dnešní době již jsme schopni vyrobit zářivku, která se z 98% podobá slunečnímu světlu. Pravdou je, že trhu vládnou zářivky s podobností do 80%, což je norma stanovená jako minimum pro osvětlení na pracovišti. U běžných zářivek je to ještě horší. Tak nějak se předpokládá, že zákazníka zajímá hlavně cena, nikoliv kvalita.
Dnes už není problémem sehnat tzv. plnospektrální simulátory slunce, které snižují napětí v očích, snižují únavu a poskytují barvy denního slunečního světla. Nejlepší doba na osvětlování je ráno po probuzení. Sednete si s otevřenýma očima blízko plnospektrálního simulátoru slunce, aniž byste se dívali přímo do něj. Můžete se věnovat činnostem, které máte rádi, nebo potřebujete zrovna vykonávat, jako je čtení, psaní, práce na počítači apod.
Doba, po jakou dobu se necháváte osvětlovat, závisí na tělesné konstituci a na tom, jak vaše tělo na světlo reaguje. Postupným zkoušením dojdete k tomu, jak daleko od simulátoru a na jak dlouhou dobu se necháte osvětlovat (základní doporučení dostanete od výrobce).
Pravidelným opakováním procedury byste měli pocítit zlepšení nálady, zvýšení vaší aktivity, lepší soustředěnost. Jedná se o světelnou terapii, která je první volbou při léčbě SAD. Tato metoda zabírá u více než 80% pacientů, její výhodou je, že nemá téměř žádné negativní účinky. Pokud vstáváte do tmy, nebo se nemáte možnost „nabít“ na slunci, jsou tyto simulátory skvělou možností, jak tento světelný deficit dohnat.