O existenci léčivých bylin ví každý, ale ne každý je užívá, protože jim jaksi příliš nedůvěřuje. Mnoho lidí raději sází na reklamní tažení zaměřené na farmaceutické výrobky, a to i přesto, že se jedná o čistě syntetické záležitosti. Získat důvěru k bylinné léčbě ovšem znamená této problematice lépe porozumět:
Bylinky působí synergicky – čajový odvar z léčivých rostlin působí v těle tak, že jej organismus využívá tam, kde zrovna potřebuje. Proto bývají bylinky považovány za všeléky, kdy jedna bylina může léčit nachlazení a současně křeče zažívacího traktu. Bylinku nikdo nevyrobil v laboratoři, jako generika Viagra, je to živá bytost, která je součástí přírodního ekosystému. Přežívá v přírodě tisíce, možná miliony let, aniž by ke svému růstu potřebovala lidský zásah.
Působí jemně a dlouhodobě – již naši předkové před tisíci lety věděli, že bylinky působí na různé neduhy sice mírně, ale stabilně a dlouhodobě. Neléčí onemocnění tak, že vyráží klín klínem, což bývá u řady umělých chemikálií. Chemický lék může na jedné straně odstranit určitý problém, ale na opačném konci těla se zas vyvolá problém jiný. Toto se s bylinkami nestává již ze samotného principu.
Vyživují tělesné buňky – veškeré léčivé byliny poskytují organismu výživu v podobě různých vitamínů, stopových prvků, minerálů, flavonoidů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Se synteticky vyrobenými léky to tak vůbec být nemusí, pokud to vysloveně nejsou například rostlinné výtažky. V tomto směru jsou výbornými pomocníky zejména adaptogenní bylinky, rostoucí vysoko v horách. Aby v drsném prostředí přežily, ukrývají ve svých kořenech obrovské množství živin, a těmi také dodávají člověku to, co nejvíce potřebuje. Adaptogeny se osvědčily v boji prosti stresu a léčbou s tím souvisejících obtíží, jako jsou deprese, bolesti hlavy, problémy se spánkem a ztráta libida a erekce.